Кръщават две улици на именити български архитекти по инициатива на КАБ

Кръщават две улици на именити български архитекти по инициатива на КАБ

Две улици в столичния район “Овча купел” получиха имена на известни български архитекти. Доскорошната улица “672” вече ще носи името “Арх. Георги Овчаров”. Тя се намира в непосредствена близост до Минерална баня “Овча купел”, която е изградена по проект на именития архитект. Друга улица в кватала (ул. “688”) ще се нарича “Арх. Любомир Нейков”.

Решението бе взето от Столичния общински съвет в края на януари, а инициативата е на Камарата на архитектите в България (КАБ).

Идеята за преименуване на улиците е на зам.-председателя на КАБ проф. д-р арх. Борислав Борисов, като предложението е изпратено през 2023 г. до кмета на Столична община, както и до район Овча купел.

Арх. Георги Овчаров е български архитект от междувоенния период, по чиито проекти са изградени множество знакови сгради. Сред тях са Минералната баня в Овча купел (1925 – 1928), Биологически факултет (1924 – 1930), Къщата на Сирак Скитник (1926), Сграда на община Бургас (1927, 1934 – 1943), Министерство на вътрешните работи (1936), Държавен музикален театър – София (1951), Мавзолея на Георги Димитров (1949), Моста на Дунав при Русе-Гюргево (1953) и много други.

Творческата кариера на арх. Любомир Нейков обхваща периода от 30-те до 80-те години на XX век. Участва в популяризирането, актуализацията и прилагането на плановете на проф. Мусман. От 1950 г. ръководи градоустройственото проектиране в „Софпроект“. Ръководител е на колектива за изработване на Общия градоустройствен план на София, утвърден със Закон от Народното събрание през 1961 г. Сред проектите му са площад „Бански“, хижите „Владко“ в Мургаш и „Средец“ на Витоша, Занаятчийски дом и градска баня в Карлово, Национален киноцентър в Бояна, градоустройствените планове на Сливен, Търговище и Банкя, жк „Милин камък“ – Лозенец, реставрация на зали и интериори на Военния клуб (ЦДНА), планетариум в Смолян, Паметник на Съветската армия в София и други.