КАБ и МВР дискутираха нормативната база в сектора на пожарната безопасност
Представители на Камарата на архитектите в България (КАБ) проведоха работна среща с ръководството на Министерството на вътрешните работи (МВР). Срещата се състоя по инициатива на КАБ във връзка с необходимостта от усъвършенстване на нормативната база в сектора на пожарната безопасност. От страна на МВР участваха Тони Тодоров – зам.-министър на вътрешните работи; гл. комисар Александър Джартов – директор ГД “Пожарна безопасност и защита на населението” (ГДПБЗН); комисар Георги Толин – началник на отдел „Държавен контрол”; Йото Василев – инспектор в ГДПБЗН и други. КАБ бе представена от арх. Владимир Милков – председател на УС; арх. Васил Василев – председател на РК София-град; арх. Нина Танчева – председател на РК Хасково; арх. Евгени Велев и арх. Божидар Вучев – членове на КАБ, както и Емилия Ушакова – юрисконсулт на КАБ.
Представителите на КАБ изразиха професионалната си позиция относно промените в Наредбата за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар. Те споделиха проблемите, които срещат проектантите при прилагането на нормативната база и направиха конкретни предложения за облекчаване на административните процедури. Основният акцент в предложенията е свързан с необходимостта от отпадане на част „Пожарна безопасност“ в инвестиционния проект и регламентирането й като оценка за съответствие. Всички части на инвестиционния проект включват мерки за противопожарна защита, което обезсмисля съществуването на такава отделна част, категорични бяха архитектите.
В европейската практика противопожарната безопасност се изработва от проектантите в сътрудничество с консултанти, които оценяват съответствието й с нормативните изисквания. Основната отговорност за цялостното окомплектоване на инвестиционния проект и качествената му изработка се носи от главния проектант на обекта, обясни председателят на КАБ арх. Владимир Милков и припомни, че КАБ е предприела законодателна инициатива в тази посока. Той поиска съдействие от експертите в МВР във връзка с организирането на специализирани курсове за архитекти относно нормативните изисквания за пожарна безопасност. Целта е да се поддържа високо ниво на компетентност в бранша и да се гарантира качеството на инвестиционните проекти.
Председателят на РК София град арх. Васил Василев подчерта необходимостта от оптимизиране на инвестиционния процес, като обясни, че предложенията на КАБ целят да премахнат дублирането на функции, да намалят обема на хартиените документи и да облекчат бюрократичните процедури. Това е особено важно при обектите от 4-та и 5-та категория, изтъкна арх. Василев. По думите му в момента процесът на проектиране е излишно фрагментиран, в последните години се наблюдава тенденция и опити за „отлюспване“ от традиционните архитектурни дейности, обособяване и налагане на допълнителни „проектни части“, което не води до добри резултати. Отговорността за качеството на инвестиционния проект за сгради и площни обекти трябва да се носи преди всичко от архитекта, като автор на проекта, защото в противен случай тя се размива между отделните участници в процеса по одобряване и издаване на РС. Архитектът следва да води цялостната организация на работата по обекта, като привлича и координира необходимите инженерни специалисти и следи за съгласуваността между отделните проектни разработки, интегрирани в цялостното архитектурно решение.
Арх. Нина Танчева и арх. Евгени Велев коментираха, че изработването на мерки за пожарна безопасност не представлява проектантска дейност. Поради това пожарната безопасност не трябва да бъде обособена като отделна проектна част, а да има статут на оценка за съответствие.
Представителите на МВР обясниха, че проектът за изменение и допълнение на Наредбата за пожарна безопасност включва нови мерки, като например възможността проектантите да изчисляват необходимото време за евакуация. „За нас най-важно е осигуряването на противопожарната безопасност на сградите. Идеята за създаването на част „Пожарна безопасност“ е свързана с повишаване качеството на проектиране и обвързване на всички противопожарни мерки в проекта, така че те да могат да работят съвместно“, обясни Йото Василев – инспектор в ГДПБЗН.
Участниците в срещата се обединиха около идеята да се организира кръгла маса с участието на представители на всички заинтересовани страни – МРРБ, МОН, МВР, КАБ, КИИП и други, с цел обсъждане на проблемите и постигането на консенсус по темата.