Share Bulgaria 2023: Синергия между природа, архитектура и технологии

Share Bulgaria 2023: Синергия между природа, архитектура и технологии

Презентацията на Мелике Алтънъшък пред форума SHARE България 2023 ще представи завладяващата синергия, която се разгръща при сливането на природа, архитектура и технологии.

Форумът SHARE България 2023 ще се проведе на 28 септември в София Балкан Палас и се организира от SHARE Architects, най-голямата мрежа, посветена на професионалистите в областта на архитектурата и строителството в Централна и Югоизточна Европа, и Камарата на архитектите в България (КАБ). “Фасади: дизайн и технологии”, “Мащабни строителни проекти” и “Архитектура за добър живот” са основните теми, които ще бъдат разгледани в програмата на Международния форум за иновации в архитектурата и технологиите. 

Знаково събитие

SHARE България 2023 ще предостави на участниците достъп до знания и нови възможности за сътрудничество. На аудиторията ще бъдат представени съдържателни технически подробности за мащабни проекти, както и вдъхновяващи идеи от лектори, иноватори в областта на архитектурата и строителните технологии, признати на национално и международно ниво.

Запознайте се с госта | Мелике Алтънъшък

Мелике Алтънъшък, архитект, дизайнер и преподавател с множество награди, дейно развива своите иновативни и амбициозни проекти в областта на архитектура, градоустройство и дизайн. Тя има своя международна архитектурна практика Мелике Алтънъшък Архитекти – ММА, с офиси в Истанбул, Турция и Сеул, Южна Корея.

В портфолиото на MAA има отличени високотехнологични и иновативни проекти, като футуристичната свръхвисока 369 метра телевизионна радио кула в Истанбул, Турция, и първият в света новаторски Музей на роботите и изкуствения интелект (RAIM) в Сеул, Южна Корея.

Мелике е магистър по Архитектура и Градоустройство в AADRL – Architectural Association Design Research Laboratory, Лондон, от 2006 г. и завършва с отличие Истанбулския технически университет през 2003 г. Преди да стартира своята практика MAA в Истанбул през 2013 г. Тя работи за Zaha Hadid Architects, Лондон, между 2006 и 2013 г.

Обучението й позволява да ръководи проекти от най-различни мащаби – от генерален план, високи сгради и културни центрове до индивидуални интериори, инсталации и продуктов дизайн, от първоначалната концепция до изпълнението й.

Работата й е отличена с редица награди, включително „Европа 40 под 40“, наградата за дизайн FEIDAD и наградата Swiss Art.

Тя също така е международен лектор и участва в няколко международни журита в различни институции като Архитектурната асоциация (AA, Лондон), Архитектурното училище Бартлет (UCL), Щеделшуле по архитектура (SAC) и Истанбулския технически университет (ITU).

РАБОТА | Проекти на Мелике Алтънъшък

Музей на роботите и изкуствения интелект в Сеул

Мелике Алтънъшък Архитекти – ММА получи международно признание, когато спечели престижното съревнование с домакин Метрополитен Сеул. Триумфът на архитектите се дължи на създаването на новаторския музей на роботите и изкуствения интелект (RAIM) в Сеул, Южна Корея. Основната цел на състезанието беше да се концептуализира първият в света музей на роботите и изкуствения интелект, предвиден като основна движеща сила за напредъка на общественото образование в областта на роботиката и култивиране широк интерес към света на роботите.

Дизайнерският подход за Seoul RAIM е свързан изцяло със създаването на един уникален архитектурен стил. Вместо да се придържат към твърди, традиционни форми, дизайнерите на MAA избраха по-гъвкава и органична форма, тази на сфера. Този подход беше използван, за да отговори на практичните нужди на музея, като същевременно осигури завладяващо изживяване за роботите и за посетители. Този гъвкав дизайн отваря много възможности за сливане с града и прилежащите обществени зони.

Музеят на роботите и изкуствения интелект (RAIM) е създаден да бъде трансформираща сила в областта на науката, технологиите и иновациите. Музеят надхвърля простото демонстриране на роботи; той има отредено важно място за включването на интелигентни технологии през целия си жизнен цикъл, от проектиране и производство до строителство и услуги. По същество “първата изложение” на RAIM ще бъде демонстрация на интелигентен дизайн и иновативни строителни методи.

Тази всеобхватна роля, от първоначалната концепция до крайната фаза на изграждане, е също толкова жизненоважна, колкото и изпълнението на функционалните изисквания на музея. Като се има предвид универсалното значение на науката и технологиите, напредналите архитектурни решения и то за такава новаторска институция, съсредоточена около нововъведения и роботика, то тя придобива особено дълбоко значение. По същество тези сгради, от техния дизайн до  физическата им форма, структурни елементи и материали, са готови да да бъдат осезаеми въплъщения на света на роботите, науката, технологиите и иновациите, като по този начин допълнително затвърждават централната роля на RAIM в напредъка и насърчаването на тези области сред обществото.

КУЛАТА ЧАМЛЪДЖА (CAMLICA )

Авангардната телекомуникационна кула в Истанбул, издигаща се на внушителна височина от 369 метра, започва своя строителен път през 2015 г.  и отваря врати за общността през май 2021 г. Целта на това архитектурно чудо е да създаде динамичен и непрекъснато променящ се силует, наблюдаван от различни ъгли в Истанбул. Нейният дизайн се отклонява от конвенционалния градски пейзаж и се гордее с органичната структура в хармония с елементи като вятър, местен терен и околни гледки.

Aрхитектурната композиция на кулата безпроблемно съчетава елегантност и естетика с математическа и геометрична прецизност. Този иновативен подход позволява интегрирането на обитаеми пространства в ядрото на кулата. За да вдъхне живот на уникалната визия са използвани усъвършенствани инженерни техники както в архитектурния дизайн, така и в строителната методика, с особено внимание към всеки аспект от процесите на проектиране, планиране и избор на материали.

Основната цел на този проект е да се създадат уникални и запомнящи се преживявания на това място, чрез използване на светлина, природа и пространство. Също така да промени гледните точки на хората и да ги насърчи да мислят по различен начин. Изграждането на тази нова забележителна структура приключва през ноември 2020 г. и бива отворена за обществеността през май 2021 г., посрещайки посетители от цял свят и стартирайки своите телекомуникационни операции.

Гости на SHARE България 2023 ще бъдат международно признати личности в областта на архитектурата:

  •     Арх. Франсоа Валентини, основател на VALENTINY hvp architects, Люксембург
  •     Арх. Елс Вербакел, съосновател на Derman Verbakel Architecture
  •     Арх. Мелике Алтънъшък, основател на Мелике Алтънъшък Архитекти, Турция
  •     Арх. Мат Уилкинсън, Помощник – Директор Аманда Левете Архитекти, Великобритания
  •     Арх. Стефано Капранико, сътрудник UNStudio, Нидерландия
  •     Арх. Давид Никурадзе, основател на Spectrum, Грузия
  •     Арх. Константинос Константи, основател на Constanti Architects, Кипър
  •     Арх. Мариана Турку, директор X-Architecture & Engineering, Румъния
  •     Арх. Тихомир Казаков, управляващ съдружник в SGI Architects & Masterplanners,   България
  •     Арх. Атанас Николов, съосновател на WE:R Architecture & Design Studio, България
  •    Арх. Биляна Асенова, съосновате UNAS Studio, България

Събитието се организира от SHARE Architects в партньорство с Камарата на архитектите в България.

SHARE Architects в България

Форумът SHARE в България се утвърди като водещо събитие, посветено на архитектурата и иновативните технологии в страната. Неговият международен обхват привлича участници от всички краища на България, както и уважавани гости от водещи архитектурни фирми от Европа и отвъд. Форумът служи като платформа за представяне на най-актуалните национални и международни архитектурни произведения и мащабни строителни проекти, както и на най-съвременните строителни технологии,  достойни за награди.

SHARE Architects Network – свързва архитекти и изпълнители в Централна и Югоизточна Европа

През последните 25 години форумите на SHARE Architects се превърнаха в ключова платформа за създаване на контакти между архитекти и строители в Централна и Югоизточна Европа. SHARE предоставя полезна рамка за опознаване и разбиране на многообразието от съвременни архитектурни прояви. Понастоящем събитията на SHARE Architects се провеждат в 16 държави и са спомогнали за развитието на общност от над 50 000 професионалисти.