В Световния ден на Архитектурата в Националния исторически музей се проведе межудародния форум “ИСТОРИЯ И БЪДЕЩЕ”

В Световния ден на Архитектурата в Националния исторически музей се проведе межудародния форум “ИСТОРИЯ И БЪДЕЩЕ”

За втора поредна година в Националния исторически музей в София по повод Световния ден на Архитектурата под патронажа и с финансовата подкрепа на Министерство на културата на Република България, се провежда Международен форум “ИСТОРИЯ И БЪДЕЩЕ – СВЕТОВНОТО КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО НА ИТАЛИЯ И БЪЛГАРИЯ”. Той се организира от Посолството на Италия в България, Агенция ИТА, Италиански културен институт, Конфиндустрия България, Камара на архитектите в България, Камара на строителите в България и Национален исторически музей.

Събитието бе официално открито от Министъра на Външните работи на Република България Иван Кондов, Посланичката на Италия в България Нейно превъзходителство Джузепина Дзара и Зам. Министъра на Културата на Република България Амелия Гешева. Официални приветствия поднесе д-р Веселина Панова, Началник на политическия кабинет на Министерство на Туризма, както и главните организатори – от името на Камара на архитектите в България арх. Владимир Милков, Председаел на УС и арх.Борислав Владимиров, Председател на РК София Област, инж. Илиян Терзиев – Председател на УС на Камара на строителите в България, Роберто Санторили – Председател на Конфиндустрия България, Киара Петро – Директор на ИТА Агенция София, Мария Маца – Директор на Италианския културен институт. Празникът на архитектурната общност бе приветстван и от арх.Петър Диков – Председател на Съюза на архитектите в България. Модератор на форума бе арх. Десислава Димитрова – Ръководител на изнесена териториална структура на НИМ – Боянска църква.

Програмата на форума продължи с институционален панел, открит от Диркеторът на Агенция ИТА София – Киара Петро. В него онлайн се включи Мариасунта Печи, Ръководител отдел Международни отношения към Генерален секретариат на Министерство на културата на Република Италия, а присъствено в залата взеха участие арх.Петър Диков – Председател на САБ, арх.Константин Пеев – Зам.Председател на КАБ, инж. Любка Денева – Началник отдел “Дигитализация в строителството” на КСБ и арх. Петър Петров – Директор на НИНКН. Разисква се потенциала на културно историческото наследство на България и Италия, възможни партньорства и подготовката за световния конгрес на ЮНЕСКО през 2025 година в България.

Втората половина на конференцията премина с конкретни примери на обекти от листата на ЮНЕСКО в България и Италия. Франческо Фоскино разказа за трансформацията на Матера  и конкретната държавна политика на Италия в презентацията “Камъните на Матера – прераждането на един град”. Микела Палацо представи обектите на ЮНЕСКО в Ломбардия и управлението на консервацията на “Тайната вечеря” на Леонардо да Винчи в Санта Мария деле Грацие в Милано. Елена Фиорето разказа за програмите на Политехнико ди Милано свързани с ЮНЕСКО, както и за особеностите на Мантова – Сабионета. От българска страна арх.Мартин Христов  представи проекта за обновяване на Свещарската гробница, както и акцентира върху необходимостта от изготвяне на планове за управление на обектите седемте обекта на България в листата на ЮНЕСКО. Арх.Десислава Димитрова представи историята и бъдещите персепкиви пред Боянска църква. Проф. д-р инж. Добрин Денев разгледа конструктивните проблеми на пукнатините около Мадарския конник и възможни исторически и символни значения. Евгени Георгиев – уредник в РИМ Русе представи бъдещи планове за развитие и нови маршрути. Момчил Маринов – директор на Исторически музей Искра сподели своя опит за Казанлъшката гробница.

Важен акцент в програмата бе изложбата с акварелни картини на седемте обекта на България в ЮНЕСКО на арх.Белин Моллов с куратор арх.Десислава Димитрова.

Форумът завърши с празничен коктейл с музикална програма на пианистката Зорница Цветанова.