Пълен видео запис на семинара “Културно наследство на бъдещето”
Уважаеми колеги,
Представяме Ви пълен видео запис на семинара “Културно наследство на бъдещето” организиран от Френски институт в България, проведен на 19 април тази година. В него официално участие имаше арх.Филип Прост. Архитект и урбанист, той е преподавател във Висшето архитектурно училище Париж – Белвил и изследовател в Парижкия институт за архитектурни, градоустройствени и социални науки (IPRAUS).
Тройната специализация – архитектура, градоустройство и наследство – му изгражда образ на архитект, постоянно загрижен по отношение на средата и историята на местата. „Заинтригуван от миналото, запленен от бъдещето“, архитектът Филип Прост поставя на централно място в работата си историческото обследване и връзката между различните епохи. От Града на електротехниците (Cité des Electriciens) в Бруей-ла-Буисиер до Парижкия Монетен двор или Ла Брикетри (La Briqueterie) във Витри-сюр-Сен, той се отнася към наследството с преклонение, но преди всичко го осъвременява – съществуващото възприема като изходен материал за основополагащи съвременни решения. В различни мащаби (от цяла местност до сценографски проект) и спрямо различни задания (строителни дейности, обучение, изследвания), за Прост важно е не толкова изграждането, колкото „да преобрази реалното, да промени живота“.
Понастоящем работи по проект за възстановяване на пристанището Вобан в Антиб и пристанището Галис в Жуан Ле Пин.
Какъвто и да е мащабът на всеки един от проектите му, паметта и средата са основополагащо поле за творчество.
В семинара са засегнати темите за Закона за културното наследство: защо, как, кога; Главните действащи лица на културното наследство: публични, частни, сдружения; Опазването на защитени сгради; Управлението на историческите градски центрове.