Официална подкрепа от страна на Министерство на културата за създаване на образователен център за архитектурно-строителна реставрация в Брацигово
По време на посещение на Министъра на културата проф. Велислав Минеков в град Брацигово на 7 октомври по покана на областния управител Трендафил Величков бе проведена среща между Община Брацигово, Камара на архитектите в България и Камара на строителите в България. Срещата бе организирана във връзка с общия им проект за разкриване на иновативен образователен център за архитектурно-строителна реставрация именно в града, известен със своите майстори строители. На срещата присъстваха Министърът на културата проф.Минеков, съветникът на министъра Светослав Трайков, Председателят на борда на директорите на “Реставрация”ЕАД към МК Елена Николова, Областният управител на Пазарджик Трендафил Величков, кмета на Брацигово Надежда Казакова, председателят на общинския съвет Веселина Дамова, представители на Община Брацигово, зам.председателят на КАБ проф.Борислав Борисов, арх.Десислава Димитрова – гл.организатор на форум “Брацигово – Каменният поток на времето”, юристът на КАБ Емилия Ушакова, както и инж.Иван Делчев – председател на ОП на КСБ гр.Пазарджик и Мартина Кръстева – началник отдел “Префесионална квалификация” в КСБ.
“Щастлива съм, че благодарение на инициативата, подета от Камара на архитектите в България Регионална колегия София Област, реализирахме първото издание на архитектурния форум „Брацигово – Каменният поток на времето“ през месец септември 2021г. и че той се превръща в традиция за нашия град, разраствайки се и с подкрепата на Камара на строителите в България през тази година.”- бяха думите на кмета на града госпожа Надежда Казакова.
На архитектурния форум през 2021 год. бе представена за първи път “Концепцията на модел за устойчиво развитие и управление на културно-историческото наследство в Брацигово”, разработена от арх.Десислава Димитрова, арх.Младен Китов и арх.Георги Цапков.
Основна цел в нея е създаването на иновативен образователен център за архитектурно-строителна реставрация в Брацигово, използвайки материалната база на сградата на бившия строителен техникум и потенциалът на недвижимото културно наследство в региона.
Концепцията предвижда ревитализирането и на други културни обекти в града, които да бъдат обвързани с националната школа. Сред тях е Народното читалище “Васил Петлешков”, което да бъде използвано като конферентен и културен център.
Сградата на читалище “Трендафил”, което е открито от В. Петлешков през 1874 г. и става негов председател, която не функционира, е предвидена за библиотечен и информационен център за дигитализация и обследване на недвижимото културно наследство на региона.
“На 20.01.2022 год. подписахме Меморандум за сътрудничество между Община Брацигово, КАБ и КСБ за опазване на културното наследство и прилагане на Концепция за устойчиво развитие и управление на културно-историческото наследство на територията на Община Брацигово. Опазването на културно-историческото наследство е изключително важна мисия, защото това е нашето минало, което трябва да развием в настоящето и да запазим за бъдещите поколения.”- заяви официално г-жа Казакова и предостави думата на арх. Десислава Димитрова, която е един от авторите на концепцията за устойчиво развитие и управление на културно-историческото наследство в Брацигово. “Искаме да отправим към Вас официална покана за патронаж на Министерство на културата на Международен форум „ИСТОРИЯ И БЪДЕЩЕ – недвижимо културно наследство и енергийна ефективност“, в който КАБ и КСБ са съорганизатори по покана на посолството на Италия в България, Конфиндустрия България, Италианска търговска агенция, на 29 ноември 2022 в София. За да развиваме активно идеите за образователния център в Брацигово, искаме да използваме ползотворно чуждестранния опит и следва да организираме редица тематични обучения с гост лектори от чужбина”.
Вписването в регистрите на Министерство на културата на Камара на архитектите в България като културна организация утвърждава нейната успешна дейност до момента и дава нови възможности за предстоящите цели и развитие на идеи. Знаково е официалното връчване на това удостоверение от Министъра на културата именно в Брацигово – градът, в който КАБ и КСБ реализират вече две издания на архитектурния форум “Каменният поток на времето” съвместно с Община Брацигово.