BIM с Autodesk Revit е част от каталога с курсове на ЕЦИХ
Програмата BIM с Autodesk Revit – Ниво 2 е част от каталога с обучителни курсове в рамките на Европейския цифров информационен хъб (ЕЦИХ). Курсът е с продължителност 60 учебни часа и има теоретико – практическа насоченост. Той е предназначен за архитекти – проектанти с добро владеене на Revit и известен проектантски опит. Програмата включва следните модули:
- Теоретична част
- Най – добри практики и подходи за решаване на проблеми
- Практическа задача
- Самостоятелна работа
- Терминология
Курсът приключване с кратък изпит, практическа задача или тест в рамките на 4 учебни часа.
ЗАПОЗНАЙТЕ СЕ С ЛЕКТОРИТЕ
АРХ. ПЕТЪР ПЕНЧЕВ
Завършва специалност “Архитектура” в Университета по Архитектура, Строителство и Геодезия в София. По настоящем e докторант към катедра Технология на Архитектурата. Започва работа през 2013 г. в All 1 Studio. В последствие става съдружник в студиото. Работи като архитект и BIM специалист. През годините участва в множество разнообразни проекти в България и чужбина, като отговаря за организацията на BIM процесите и менажирането на информацията по тях.
През 2018 г. се присъединява към преподавателския екип на УАСГ по специалност „Компютърни Технологии в Архитектурата“, като хоноруван преподавател. В последствие води упражнения и по СИМ моделиране към магистратура „Управление и оптимизация на инвестиционни проекти в строителството чрез СИМ“. Автор е на онлайн курсове за Autodesk Revit. Съосновател е на Sofia Revit User Group – група за ползватели на Autodesk Revit. Води множество фирмени Autodesk Revit обучения като част от консултантската дейност на All 1 Studio.
АРХ. ВЕСЕЛИН ВАСИЛЕВ
Завършва специалност архитектура в Университета по Архитектура, Строителство и Геодезия в София през 1996 г. Катедра „Теория и История на архитектурата“. В момента работи като БИМ специалист – консултант в Интегрирани Дизайн Студия по проекти в САЩ. През периода 2017-2020 г. работи като БИМ специалист в „Иво Петров Архитекти“ в София и в „СТАРХ“ във Варна. Има над 15 г. проектантски и преподавателски опит с АутоКАД и Ревит. Преподавателски опит: дългогодишен преподавател във Варненски Свободен Университет Черноризец Храбър. Води редица обучителни курсове и семинари към КАБ – РК Варна, както и в редица проектантски и строителни фирми.
ПРОГРАМА НА КУРСА
Модул 1: Въведение за архитекти. Същност и аспекти на BIM. Методология за приложение на bim технологиите. Основни стъпки за усвояване bim. (4 часа)
Защо се налага въвеждане на БИМ? Задължително ли е? Как се въвежда БИМ в архитектурните практики през годините? Стандарти и нормативи, действащи в областта. Фирмени стандарти. С какво работата на архитекта в БИМ модела се отличава от тези на другите специалисти? Нива на прилагане на БИМ – Level 1, Level 2, Level 3. Ниво на моделиране 3D, 4D, 5D, 6D. Прилагане на БИМ във всички фази на жизнения цикъл на сградата. От ППП и заснемане или сканиране.
Модул 2: Строително-информационно моделиране за архитекти проектанти – изграждане на BIM съдържание; създаване на модели. (12 часа)
Параметри и свойства на обектите. Видове параметри и начин на използване за моделиране, анотиране и количествени сметки. Примери. Информационни компоненти – ново измерение към архитектурния модел 4D. Нива на добавяне на данни към отделните обекти – към елемент, група елементи, материал или цял проект. Видове информация. Стандарти, структуриране и използване на информацията. Формати за предаване на БИМ проекти.
Модул 03: Курс за мениджмънт на проекти в BIM среда. Архитекти, BIM мениджъри и ръководители на проекти. (8 часа)
Защо да изберем работа в БИМ среда? Какво да очакваме като резултат? Колко време и какви средства може да отделим за въвеждане? Какви са специфичните изисквания за прилагане на БИМ в проектантска фирма? Персонал, работна среда, техническо обезпечаване, фирмени стандарти, обучение. Софтуер – критерии за подбор. Отчитане на резултатите и сравнение.
Фирмени стандарти. План за изпълнение на BIM. Шаблонен проект – темплейт. BIM протокол. Най-успешни практики.
Модул 4: Колаборация в обща информационна среда. Съгласуване на БИМ модели между различните проектни специалности. Координация и идентифициране на пресичания с помощта на Navisworks; (8 часа)
Колаборация между отделните проектанти – работа в обща среда. Единен информационен модел, централен файл – в облак или в сървър. Облачни услуги. Видове работни структури. Координация между проектантите, намиране на проблеми, пресичания, съгласувания в самия Revit или с използване на BIM 360 Navisworks – Clash detection. Сегрегация на данните.
Модул 5: Извличане и управление на информация от BIM модели. Анализи, количествени сметки и спецификации. (8 часа)
Извличане на информация от модела. Съставяне на таблици, анотации, количествени сметки. Структуриране и филтриране на данните. Обработка и анализ на данните. Търсене на оптимални решения. Генеративен дизайн. Използване на скриптове за вариантност и оптимизиране на проектното решение. Работа с концептуален модел – добавяне на данни към концептуалния модел. Извличане и анализ на данните в идейна фаза.
Модул 6: Стандартизиране на BIM процеса – създаване и прилагане на фирмени стандарти в съответствие с националните и международни стандарти. Шаблони за BIM модели и съдържание. (8 часа)
Стандарти и директиви за прилагане на BIM в проектирането и строителството. Международна и национална законова рамка, директиви. Използване на общи шаблони на КАБ, САБ. Видове шаблони за нуждата на фирмите. Персонализиране. Какво трябва да съдържа един шаблонен проект и как се структурира? Библиотеки с елементи – стандартизация и организиране.
Модул 7: Инструменти за автоматизация и параметризация. (8 часа)
Използвани на плъгини и външни модули за параметричен и генеративен дизайн. Работа с Dynamo.
Брошура с информация за курса и лекторите можете да изтеглите оттук.
Курсовете са в процес на разработване и биха могли да претърпят известни промени. Каталогът с обучения ще се актуализира и обновява постоянно съобразно професионалните нужди на колегията.