
Подготвят нормативни промени за облекчаване на процедурата по издаване на разрешение за строеж
Инициативата е на Координационния съвет на браншовите организации в строително-инвестиционния сектор
Координационният съвет на браншовите организации в строително-инвестиционния сектор ще работи за облекчаване на процедурата по издаване на разрешение за строеж. Инициативата за нормативна реформа ще се развива паралелно в две направления. По-дългосрочният и радикален план включва създаването на изцяло нов закон под формата на кодекс, който да обедини и замени функциите на сега действащите ЗУТ, ЗРР, ЗУЗСО и ЗУЧК. В по-краткосрочен аспект се предвижда да бъдат предложени спешни промени в тази посока в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Проектът за изменение и допълнение на ЗУТ ще бъде разработен и съгласуван в сътрудничество с общините в България и след това внесен за разглеждане в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. За това се договориха на работна среща на 21 октомври представителите на Координационния съвет и главният архитект на Столична община Здравко Здравков.
В момента процедурите по издаване на разрешение за строеж са тромави и продължителни, тъй като се изисква съгласуване и одобрение на всички проектни части в различни административни звена. Издаването на документа отнема от 3 до 5 месеца, което затруднява инвестиционния процес. Необходима е оптимизация на процедурата, която да регулира функциите и да разпредели правилно отговорностите между всички участници в строително-инвестиционния сектор. За тази цел може да се приложи немският опит, при който процедурата е значително облекчена и се изисква по-малък обем документация, смятат от бранша.
В Германия разрешение за строеж се получава след одобряване на идейния проект и съответствието му с предвижданията на градоустройството. В техническата и работната фаза на проекта, отговорността за качеството и пълнотата на отделните части е на главния проектант. По този начин не се дублират дейностите на администрацията и на експертите – автори и консултанти на проекта.
“В момента публичната администрация във всички общини е свръхнатоварена с дейности, които не са свойствени за нея по смисъла на нормалните европейски практики. Отговорността трябва да бъде разпределена справедливо и закономерно между всички участници в строително-инвестиционния процес. Целта е да се създаде ефективно работеща система, която да внесе ред в проектирането и строителството“, коментира проф. арх. Борислав Борисов, председател на Координационния съвет и зам.-председател на Камарата на архитектите в България.
Главният архитект Здравко Здравков изрази подкрепа за инициативата на Координационния съвет за облекчаване на процедурата по издаване на разрешение за строеж. Според него трябва да се намери механизъм, който да регламентира качественото, навременно и законосъобразно изпълнение на отделните фази на проекта. Целта е да се гарантира, че строителните дейности няма да започнат без съответните технически и работни чертежи. Процесът на реформиране на сектора трябва да върви паралелно и с дигитализация на административните услуги, която НАГ развива поетапно през последните години. В момента се подготвя пилотен проект за въвеждане на електронно подаване на проекти във фаза градоустройство.
За Координационния съвет
Координационният съвет е създаден през есента на 2020 г. с цел обединяването на браншовите организации по ключовите теми и проблеми, свързани с развитието на строително-инвестиционния сектор. В съвета участват Камарата на архитектите в България (КАБ), Камарата на строителите в България (КСБ), Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), Камарата на инженерите по геодезия (КИГ), Съюзът на архитектите в България (САБ), Българската асоциация на архитектите и инженерите – консултанти (БААИК) и Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП).
Пресцентър КАБ