КАБ и НСОРБ продължават диалога по актуални проблеми на бранша

КАБ и НСОРБ продължават диалога по актуални проблеми на бранша

Камарата на архитектите в България (КАБ) и Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) продължават диалога по ключови теми за развитието на бранша. На 12 ноември зам.-председателят на УС на КАБ проф. д-р арх. Борислав Борисов участва в заседание на Постоянната комисия на НСОРБ по устройство на територията, инвестиционно проектиране и строителство (ПКУТИПС). Това е третата среща между представители на двете институции през последните месеци, на която бе обсъдена инициативата на КАБ за законодателна реформа в сектора. В заседанието участваха инж. Лиляна Петрова, началник на ДНСК; инж. Николай Хитров, зам.-председател на ПКУТИПС; инж. Георги Даракчиев,  директор на ГД „Строителен контрол“ в ДНСК; главни архитекти и представители на министерства.

Заседанието започна с обсъждане на актуалната тема за спорните съгласувателни процедури, които МОСВ изисква относно всички инвестиционни проекти. Участниците в срещата бяха единодушни, че практиката е неефективна и увеличава прекомерно административната тежест, поради което трябва да бъде променена. Началникът на ДНСК инж. Лиляна Петрова обясни, че доскоро се е прилагало указателно писмо на МОСВ от 2018 г., което регламентира задължителна екопреценка само за определени обекти, които са ясно регламентирани в Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие. „Получихме доста становища от браншови организации, по които ще изразим позиция. Становището на ДНСК ще поддържа писмото на МОСВ от 2018 г. В момента наблюденията ни са, че РИОСВ нямат достатъчно служители и екопреценките се бавят. РДНСК са изправени пред риска да отменят всички разрешения за строеж, които не съдържат съответните преценки“, коментира инж. Петрова.

Позицията на ДНСК бе подкрепена от зам.-председателя на КАБ проф. д-р арх. Борислав Борисов, който изрази съгласие с идеята за възстановяване на практиката от 2018 г., при която не се изискват сложни екопроцедури за всички инвестиционни проекти. В тази връзка той предложи ДНСК, като контролен орган, да изпрати указания относно казуса до РДНСК и до главните архитекти. Проф. Борисов даде пример с Германия, където съгласуванията между институциите се извършват по електронен път в много кратки срокове. Той припомни, че КАБ алармира институциите за проблема от месец май 2024 г., когато са получени първите сигнали от главни архитекти. Миналата седмица КАБ инициира пресконференция по темата, водена от председателя арх. Владимир Милков с участието на представители на браншовите организации в сектора. От името на председателя на УС на КАБ арх. Владимир Милков е изпратено писмо до Президента, Премиера, Омбудсмана, МРРБ, МОСВ, Кмета на СО, както и до Генералния директор на Дирекция „Околна среда“ в Европейската комисия. Вижте становището тук.

Участниците в срещата се обединиха около идеята НСОРБ да изпрати писмо до МОСВ и МРРБ, в което да се настоява за следното:

  • Министърът на околната среда и водите да оттегли указанията в писмото от 2024 г. и да се възстанови практиката от 2018 г., която се е спазвала доскоро.
  • Да се работи за уеднаквяване и синхронизиране на текстовете в Закона за биологичното разнообразие и в Закона за устройство на територията, както и в съпътстващите ги наредби. Това предполага по-дълъг процес, поради което е важно първите стъпки да бъдат предприети сега.

Проф. д-р арх. Борислав Борисов представи пред комисията ключовите аспекти в инициативата на КАБ за законодателна реформа:

  • Нов регламент за статута на главния проектант, който трябва да има водеща роля в цялостния процес по реализация на обекта;
  • Двуфазно проектиране – идеен проект с разрешителен режим и облекчена процедура, както и технически проект за изпълнение на строителството с регистрационен режим;
  • Актуализиране на Наредба 4 на МРРБ за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти;
  • Нов регламент за оценяване на съответствието на инвестиционните проекти – за обекти от първа до трета категория да се запази сегашния режим чрез доклад за съответствие на консултант, а за обекти от четвърта и пета категория – без оценка на съответствието;
  • Надзор в строителното изпълнение – за обекти от първа до трета категория – чрез лицензирана фирма за НСН и авторски надзор, а от четвърта и пета категория – само чрез авторски надзор;
  • Облекчаване на режима при въвеждането на обектите в експлоатация.
  • Облекчен режим за преработките по време на строителство по чл. 154 от ЗУТ.
  • Създаване на национални наредби за преместваемите обекти, както и за зелената система с цел унифициране на правилата и ограничаване на корупционните практики.
  • Отпадане на частите „Енергийна ефективност“ и „Пожарна безопасност“ в инвестиционния проект. Те следва да получат статут на оценки за съответствие с цел намаляване на бюрокрацията.

Присъстващите изразиха принципна подкрепа към предложенията на КАБ за реформиране на сектора, като дискутираха възможностите за цялостна промяна на нормативната база, регламентиране на продължаващото обучение и много други.