ЕК предяви иск срещу България заради неспазване на европейското законодателство срещу свръхрегулирането в професията
КАБ предупреди още преди година националните органи за липса на ефективни правила срещу ограничаването на регулираните професии
Европейската комисия e предявила иск срещу България пред Съда на Европейския съюз на 16 декември за това, че не е осигурила правилното транспониране на Директивата за тестовете за пропорционалност (Директива (ЕС) 2018/958) в националното законодателство. Процедурата за нарушение срещу България е стартирала още през 2021 г., но тъй като предприетите мерки от държавата са недостатъчни, процедурата е преминала в съдебна фаза.
Директивата има за цел да предотврати влизането в сила на ненужно рестриктивно регулиране на професиите. Директивата урежда оценката на пропорционалността на нови или изменени правила, ограничаващи достъпа до или упражняването на регулирани професии. Систематичното оценяване на регулирането на професиите преди приемането или изменението на законодателството е от решаващо значение за предотвратяването на необосновани пречки в рамките на единния пазар.
Според Комисията България не е успяла да гарантира, че измененията на законите са подложени действително на предварителна оценка на пропорционалността. Приемането на нови и изменението на действащи нормативни актове, засягащи регулираните професии, трябва се придружава от независима и обективна оценка на пропорционалността на разпоредбите, изготвена от или с участието на професионалните организации. Това включва предварително запознаване на бранша с подготвяните законови промени и съобразяване на изразеното от тях мнение и препоръки.
Становището на Европейската комисия е в синхрон с коментарите и позицията на КАБ, отстоявани пред МОН и Народното събрание, при разглеждането на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации, внесен от Министерски съвет на 20 юли 2023 г.: https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/165031
Представители на КАБ поставиха проблема и пред междуведомствени работни групи в МОН, ангажирани с изменението на Закона за признаване на професионални квалификации, Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование по специалността “Архитектура” на образователно-квалификационна степен “магистър” с професионална квалификация “архитект”, Работна група 16 към Съвета по Европейските въпроси и Омбудсмана на РБ.
КАБ настоява за осигуряване на правна рамка, която да гарантира, че оценката за пропорционалност ще бъде неизменна част от законодателната процедура. Целта е да бъдат ограничени опитите за непрозрачно изменение на закони, касаещи упражняването на регулираната професия „архитект“, които неправомерно ограничават правоспособността на архитектите.
Становището на КАБ до НС от 30.01.2024 г. можете да видите тук
Конкретните предложения на КАБ за промяна на ЗППК изтеглете тук
Европейската Директива за тестовете за пропорционалност бе приета през юни 2018 г. и трябваше да бъде въведена от държавите членки до 30 юли 2020 г. Според нея държавите-членки трябва да извършат оценка на пропорционалността преди да приемат ново регулиране на професиите. Директивата предоставя списък с критерии, които страните са длъжни да вземат предвид при тази оценка. Освен това директивата допринася за прозрачността на процеса на създаване на правила, като задължава държавите-членки да информират по подходящ начин и да включат всички заинтересовани страни.
Европейската комисия счита, че до момента българските институции не са положили достатъчно усилия за въвеждане на изискванията на директивата.
Повече подробности за заведения иск срещу България научете тук:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_6274