Браншът предупреди за риск от блокиране на инвестиционния процес в страната
Професионалните организации сезират премиера за излишни екопроцедури без аналог в европейската практика
Представители на Координационния съвет на браншовите организации в архитектурно-строителния сектор ще сезират министър председателя Димитър Главчев за сериозен риск от блокиране на инвестиционния процес в България. Поводът е изискването на МОСВ за екосъгласуване на всички инвестиционни проекти, включително най-дребните строежи от шеста категория като летни кухни, огради и гаражи. Позицията на професионалните организации бе представена на пресконференция на 7 ноември в БТА.
Видео запис от събитието можете да гледате тук: https://www.bta.bg/bg/pressclub/archive/23712
„Писмото на МОСВ с указания за процедури по екосъгласуване на всички проекти предизвика хаос в целия инвестиционен процес. Става изключително трудно за гражданите да си построят кухня, гараж, ограда, защото трябва да съгласуват проектите си с районните инспекции по околна среда и води (РИОСВ), да плащат високи такси и да чакат отговор дълъг период от време. Процесът се усложнява допълнително от факта, че РИОСВ не разполагат с достатъчен капацитет да се справят в законовите срокове. Буксува важен икономически ресор, който осигурява значителна част от БВП на България“, заяви председателят на Камарата на архитектите в България (КАБ) арх. Владимир Милков.
Професионалните организации настояха министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров да отмени спешно указанията си и да се възстанови доскорошната практика, при която не е било необходимо екосъгласуване на всички проекти. Изискването на МОСВ не трябва да се прилага при мнозинството от проекти, които не попадат в защитени зони и се намират в урбанизирани територии с устройствени планове, които имат екологична оценка. „Призоваваме премиера да се предприемат действия по най-бързия начин, за да не се товарят гражданите и бизнеса с безсмислени процедури. Освен, че забавят, изнервят и оскъпяват процеса, указанията на МОСВ натоварват администрацията с несвойствени функции. Обществото очаква държавата да работи за намаляване на административната тежест и корупционните практики, а в случая се сблъскваме с точно обратното“, категоричен бе проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ.
Главният архитект на Община Правец Мариела Андреевска коментира, че всички български общини срещат сериозни трудности поради новите указания на МОСВ. „Блокират се процесите по устройство на територията и инвестиционната дейност. РИОСВ са залети с безсмислено кипящ труд вместо да насочат усилията си към дейности по опазване на околната среда“, заяви арх. Андреевска. Според нея може да се създаде регистър, свръзан с кадастъра, който да дава информация за защитените зони и територии по ЗООС и ЗБР. Протестни писма до МОСВ са изпратени още от главния архитект на Столична община Богдана Панайотова и от главния архитект на Община Белица Константин Христов.
„Искаме министърът на околната среда и водите да докаже, че може да спази законовите срокове от 2 седмици, които се изискват при екосъгласуване. МОСВ не разполага с административен капацитет да изпълни заповедта на министъра. Защо администрацията трябва да се натоварва с тежка и безсмислена дейност? Това е против съвременните европейски концепции за намаляване на корупцията и бюрокрацията“, коментира инж. Георги Шопов, председател на Национална асоциация на строителните предприемачи (НАСП) и ротационен председател на Координационния съвет.
Председателят на Регионалната колегия на КАБ в Бургас арх. Събин Попов алармира, че има опасност инвестиционният процес в морския град да спре напълно поради огромната административна тежест в РИОСВ Бургас. По думите му в РИОСВ има хиляди преписки, които се преглеждат от трима служители и процедурите отнемат месеци. В РИОСВ София има около 100 хил. нерешени преписки, чийто брой ще продължи да расте лавинообразно, ако не се отмени разпореждането на МОСВ, предупреди инж. Цветко Туджаров, председател на Българска асоциация на архитектите и инженерите – консултанти (БААИК). „Свидетели сме на безумно ограничаване на строителния процес в България“, отбеляза той и коментира, че разпореждането на министъра противоречи на редица законови норми, не поражда правни последици и съответно не трябва да бъде спазвано. Председателят на КИИП инж. Марин Гергов също подкрепи необходимостта от отмяна на указанията в писмото на МОСВ с цел намаляване на административната тежест.
До момента Камарата на архитектите в България е провела срещи по спорния казус с министъра на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, както и с директора на ДНСК инж. Лиляна Петрова, които са изразили подкрепа относно позицията на професионалната организация. От Координационния съвет планират да потърсят съдействие и от президента Румен Радев.
За Координационния съвет
Координационният съвет е създаден през есента на 2020 г. с цел обединяването на браншовите организации по ключовите теми и проблеми, касаещи развитието на архитектурно-строителния сектор. В съвета участват Камарата на архитектите в България (КАБ), Камарата на строителите в България (КСБ), Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), Камарата на инженерите по геодезия (КИГ), Съюзът на архитектите в България (САБ), Българската асоциация на архитектите и инженерите – консултанти (БААИК) и Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП)